Osvežavajuća ZOVA
Zova (Sambucus)Predstavlja drvensatu biljku , sa krupnim belim cvetovima u obliku pahulja koje nose grozdove. Cveta u proleće , a cvet zove se koristi za pravljenje čajeva, sirupa, lekova, meda, džema.
Čaj od Zove
se koristi za snižavanje temperature, upale grla, kašlja.
Jedna kafena kašičica suvog cveta zove prelije se ključalom vodom i ostavi da odstoji 15 do 20 min. Čaj izaziva znojenje i veoma je dobar za snižavanje povišene telesne temperature.
Sok od zove
Sok od Zove je jako popularan u našem narodu. Slatki nektar koji nas zimi podseća na proleće, a leti osvežava.
“40 cvetova zove nabrati i oprati. Zatim potopiti zovu u 4l vode i u to dodati 4 limontusa. To da prenoći 24h. Zatim procijediti kroz gazu i u to dodati 4 kg šećera. I opet da odstoji 24 h uz povremeno miješanje da se šećer rastopi. Zatim sipati u flaše. I staviti u frizider
Izgleda da antivirusna jedinjenja zove dobro deluju na viruse, prvenstveno herpesa i da mogu pomoći onima koji pate od Epštaj-Barovog sindroma. Ako imate upalu krajnika obavezno popijte dve do tri šolje čaja od cveta zove, lista kupine i petrovca.
Zova deluje i diuretično, pa se preporučuje osobama koje imaju višak mokraćne kiseline u krvi. Cvet zove često se nalazi u mešavinama za čišćenje organizma i detoksifikaciju.
Koristi se i za jačanje imuniteta.
Protivupalno dejstvo zove opravdava upotrebljavanje ove biljke za negovanje iritirane i upaljenje kože. Udružena sa peršunom i nevenom zova ulanja tamne fleke na licu.
Zanimljivosti. ;
Kroz istoriju jako poštovana biljka. U Evropi postoji poslovica kada prođete pored Zovinog drveta trebate skinuti kapu .
U mitologiji se smatra da je to začarano drvo u kojem je živela šumska Nimfa Drijada, koja se hranila ambrozijom i plesala s bogovima. Magijske moći zove se spominju i u naše vreme, u pričama o Hariju Poteru, gde se kaže da je čarobni štapić od zove najmoćniji štapić, dostojan samo najvećih čarobnjaka.